Vyrazil jsem včera koupit pračku. Na internetu jsem si ji objednal, do Horních Počernic jsem se s Marcelem vydal přes Bohnice si ji koupit.
Vyrazil jsem včera koupit pračku. Na internetu jsem si ji objednal, do Horních Počernic jsem se s Marcelem vydal přes Bohnice si ji koupit. Naposled jsem pračku kupoval před devíti lety v době, kdy jsem se stěhoval do Břevnova. Tehdy jsem koupil lacinou, neznačkovou automatickou pračku. S několika opravami mi vydržela těch devět let. V roce 1978 jsem kupoval se svou první ženou Jarkou, první automatickou pračku Tatramatku. Vlastně to byla má první úplně vlastní pračka v životě. Má bývalá žena ji měla dvacet let.
Před tím než jsem se oženil, jsem se různě potuloval a pral jsem v ruce. To bylo malé prádlo. Velké jsem pral v kýblu zvonem, to bylo velké prádlo. V kýblu jsem i vyvářel ručníky a takové podobné věci. Neměl jsem s tím žádný problém a vlastně nemám ho dodnes. Nakonec, pamatuji ještě pradleny u potoka. Ty jsem viděl v šedesátých letech, minulého století jako kluk ve Stakčíně na východním Slovensku, odkud pocházela má matka. Což v létě to šlo, ale v na podzim, v zimě a nebo v jiných chladnějších obdobích takové praní nebyla zas až taková zábava.
Jsem rád, že už nemusím prát jako jsem pral na šífortě, kde jsem pracovní hadry namočil do kýble, potom položil na palubu a vydrhnul šruprem. tedy rejžákem na holi. Osobní prádlo se pralo na člunech, nebo méně honosných motorácích jako byly Emky nebo Poláci,( jinak lodě s označením MN 53…a 63..), rovněž v kýblu. Na zadokolácích (Zadokolesový motorový remorkér) a třiasedmách (73..) byly pračky, na některých postrkách, tedy tlačných remorkérů, i dokonce automatické pračky.To už byla paráda.
Jinak k těm číslů lodí. Ne každá lo’d u ČSPLO měla jméno. Většinou byly označeny čísly. „MN” znamenalo, motorová nákladní a první číslo 5 znamenalo nosnost ve stovkách tun, tedy 500 tun, druho třeba 3, výkon motoru v koních a další dvojčíslí kolikátá je to lod té série. Takže měla li označení MN 5310 , znamenalo to, že uveze na plný ponor 500 tun, má výkon kolem třista koní a je to desátá loď v té sérii. Jinak mezi plavci se těmto lodím říkalo „Poláci.” Kupovaly se v Polsku, byly to slabé nevýkonné lodi, na řece měly za velké vody potíže sami ze sebou. Původně byly stavěny spíš na kanály. Ovšem pěkně se s nimi manévrovalo díky dvěma motorům a dvěma šroubům. Ale nebyly ty lodě nijak zvlášť mezi plavci oblíbeny.
Tak jsem se od praček dostal k lodím a podle všech pravidel bych se měl dostat i k ženským. Myslím, že vynález automatické pračky přispěl k tomu, že spousta mužů, se díky automatické pračce , již si vynalezli, „osvobodila od ženské tyranie.” A závislosti na ženách jako nepostradatelných osob v domácnosti. Občas přicházející milenka, bud prádlo pouze z pračky vyndá a pověsí, někdy jen stáhne ze sušáku, případně vyžehlí. Ale díky automatické pračce a napařovací žehličce jsme se my muži zbavili věčného sekýrování a vyčítání jak se na nás nadřou. Napařovací žehličku jsem svěřil služce, která jednou týdně vyžehlí a prádlo do pračky dát a vyndat zatím svedu. Na věšák na prádlo pověsím k topení dám a do rána je suché.
Mockrát jsem ve svém mládí zažil udivený pohled starších kolegů, ještě než jsem začal pracovat u plavby, když jsem vykládal jak si peru a vařím. Většina z nich mi vysvětlila, že on ještě nikdy nepral a nebo vařilů. prostě přišli domů, svlékli špinavé hadry a že je automaticky vyprala. A málokterá v automatické pračce. Mnohé se mezi sebou bavily, že jak se tak dívají po prádle sousedek, co perou v automatické pračce, že to není ono. Není prádlo správně a dobře vyprané. Nakonec si postupně ze závisti všechny tu automatickou pračku postupně pořídily také a pak už jsem jen občas sledoval zasvěcené debaty, jestli „Romo” pere lépe než tatramatka a ty co měly pračku z Tuzexu, těm pračka prala samozřejmě zcela nejlépe. Prádlo bylo běloskvoucí
Tak kdo neví, co byl Tuzex, tak až vyhraje M.V. Jirka, tak se to zase dozví. Jirka zreguluje všechny ceny. Doufám, že zavede i regulaci na luxusní zboží, protože jak trefně poznamenal Kalousek, M.V. Jirka řádně zdaní všechny, co vydělávají víc, než je roční sociální dávka a nastane blahobyt. To bude veselo. Kšefty s barevnými televizemi, kšefty s džínami, žádná hospodářská krize, nízké ceny. Socani se budou tvářit, že nás platí, my se budeme tvářit, že pracujeme. Nedostatek pracovních sil, stejně jako nedostatek všeho ostatního. Jo už se těším. Moc bych nespoléhal na tvrzení komentátora Lidovek, že Jirka nezavede komunismus, protože by se nemoh naparovat v civilizovaných zemích. On ho zavede, civilizované země si zvyknou. Nakonec co by si nezvykly?
Zase si nebudu muset dělat vrásky s velkým výběrem zboží. Což je otrava, protože v dobách kdy byly dvě značky a stejně na výber nebylo, protože se stály fronty na ty co zrovna byly, tak vše bylo mnohem jednodušší. Ne jako dnes, kdy si nemůžu vybrat a pak už jen se rozmazleně rozhlížím, kterou pračku? protože rozdíly jsou minimální a v ceně už skoro také ne. V detailech.
Takže si koupím buď značkovou, kde zaplatím i tisícovku víc a nebo neznačkovou, stejně funkční, ale když mě navštíví náročná milenka, tak bude vofrňovat nos, že nemám značkovou pračku, nebo televizi, či počítač a pokud mám tohle všechno značkové, tak aspoň bude zkoumat jestli peru ve správným prášku a bude mě přesvědčovat, ten co používá ona, je daleko kvalitnější, prádlo je hebčí, voňavější, některé dokonce argumentují ekologií. Ale já vím jedno. Během let jsem vyzkoušel všechno co je na trhu a žádný rozdíl jsem neviděl. Moc na ty rozdíly v práškách nedám. Stejný jako zubní pasty.
No měli by blahoslavit vynálezce všech těch mazaných věcí, které svobodnému muži jako jsem já, umožňují vést spokojený, nezávislý život. Život, kdy se nemusím spolehat na to, zda se nade mnou nějaká smiluje, na kamenech u potoka a za pomocí valchy vypere košili, kterou z toho pak důvodu nosím alespoň tři dny a myji si proto důkladně krk aby se límeček moc nezačernil. Nebo aby se k vůli takové maličkosti jako je sex a čisté prádlo chlap ženil. Už nemusíme. Domu si nějakou voňavou pozveme, služka pak po nás uklidí, automatická pračka prádlo vypere, na domácí věšák se pověsí, je-li to nezbytně nutné, vysavačem zameteme, služka utře prach a vysaje koberce. To se nám to žije. A můžeme si z Vašíkem Neckářů zpívat.
…tak proč bych se vzpouzel, zlé moci tvých kouzel, má mademoiselle Gisele, dál chřadnul a scházel, ze snů sebou házel, pro mademoiselle Gisele. Tak jsem radši zmizel…