Sobota odpoledne, prádlo se pere, stahuji historický OS Centos 5.9, hodlám ho nainstalovat a zjistit, jestli je pořád tak dobrý, jak byl.
Rád instaluji staré OS systémy na svůj starý počítač. Připomíná mi ona snaha, ty pionýrské doby, kdy jsem se seznamoval s Linuxem a jinými open source systémy, jak FreeBSD, NetBSD, nebo OpenBSD. V padesáti letech jsem se učil základy jak něco nainstalovat, nakonfigurovat, nic jsem o IT nevěděl, nic neznal, jen jsem si říkal, že když se tomu rozumět naučili jiní, je dostupné ono naučení i pro mne.
Takhle mám většinu věcí. Můj zemřelý kamarád Radim, který mi byl v těhle věcech zpočátku oporou, říkal, že: „Když se něco dost dlouho učíš, tak se tu činnost naučíš. Měl jsem v životě štěstí na chytré lidi. Zřejmě asi také z toho důvodu, že jsem na jejich chytrost nežárlil, ale byl jsem ochoten je respektovat a naučit se od nich mnohé.
V terapii se setkávám s mnoha chytrými lidmi, (v terapii hlupáci většinou dlouho nevydrží,) kteří hrozně neradi připouštějí, že něco nevědí a když nevědí, tak usilovně hájí svou nevědomost. A čím jsou chytřejší, tím lépe jim ono hájení jde. Většinou jsou to absolventi technických disciplín, co mají pocit, že vše lze vypočítat, seřadit do logických celků, které jdou jeden za druhým. Co nejde vypočítat, podle jejich mínění, neexistuje.
Rádi by se seznámili s hezkými a chytrými ženskými, a prý jsou málo nadaní v tomto smeru. Což je jejich omyl. Pokud jim říkám, že občas stačí jen pozorovat, chovat se podle signálů lidí kolem nich, jsou velmi skeptičtí. Mají pocit, že k tomu je nějaké zvláštní nadání, extra výřečnost, či jiná moudrost. Není. Rozumění lidem, empatie je celkem docela dobře naučitelná. Stejně tak terapeutická dovednost. Dělá-li člověk dost dlouho tu práci, dodržuje-li její pravidla, najednou zjistí, že vidí věci, které předtím neviděl, funguje mu intuice, o které netušil dříve, že existuje a pokud tušil, pak si myslel, že je jen pro někoho.
Takže tak. Lze se naučit mnohé, mnohé pochopit a pak spojit do jednoho proudu. Dal jsem se v poslední době na čtení vědecko-mystických publikací. Jako třeba Amit Goswami a jeho: „Kvantový doktor.” Už jsem tu inseroval i jiné autory tohoto typu: Candice Pert, Rupret Sheldrake. A jiní. Nemohu říci, že bych jim nějak rozuměl. Ale doufám, že vytrvalým čtením, pochopím alespoň trochu, co je epigenetika, co je kvantová teorie, ale tu prý až se zblázním, protože normální člověk se selským rozumem ji pochopit nemůže. Nakonec, prý ani Einstein ji nepochopil. A to byla nějaká palice.
Na druhou stranu, myslím, že mám smysl pro paradoxy a absurdno, tak bych se mohl možná někdy dozvědět, jak je to s tou částicí, tedy elektronem, co je všude, kdy ho nikdo nepozoruje a pokud pozoruje, tak je někde na tom místě, kde zrovna je. Tohle je stejně složité pochopit pro mne, jako pro mé klienty, že život v abstinenci, není trvalá nuda, že chlap si nemusí nutně dát panáka, aby našel odvahu sbalit ženskou a že ono seznamování má nějaký systém, který v podstatě není složitý. Má svou logiku, i když se to někomu nezdá.
A stejně tak v IT funguje intuice a nejen přísně logické zákony. Obojí se doplňuje, obojí tvoří jeden celek. Lidské tělo, lidské vědomí, lidská mysl, nejsou oddělenou entitou, ale jedním celkem, když se zlobím, zároveň se zloba projevuje v mém těle, a když tělo udržím v klidu a nehybnosti, projeví se onen klid i v mé mysli a vědomí. Jasně definované přírodní zákony a k tomu kvantová nesrozumitelnost a nejasnost a přesto je fyzika jen jedna.
Tím nechci říci, že bych bez kvantové fyziky a mikrobiologie a IT nemohl žít. Nakonec, většinu života jsem se obešel bez těch všech pouček, cvičil jsem nehybnost a klid v jógových asánách, meditačních pozicí a vůbec nic jsem netušil, že se o tyhle věc zajímají seriozní vědci, kteří ten mystický jazyk dokáží převést do jazyka vědy a popsat biochemické reakce živých tvorů. Tím nechci říci, že bych tomu rozuměl dnes. Ale je ta věda tak nádherně tajemná, že kam se hrabou všechny ty tajemné příběhy, co jsem třeba četl, nebo viděl ve filmu.
Čtu, čtu, ničemu nerozumím, najednou mi něco málo dojde a v tom prožívám v celém těle onu radost z pochopení a pak mi dojde, že mají pravdu, když říkají ti vědátoři, že emoce se týkají celého těla, nejen mozku. Že mnohé věděli ti staří mystici a myslitelé, pouze onu znalost popisovali trochu jiným jazykem. Například. Dnes jsem dostal mail, ve kterém mi nabízejí jako úžasnou moudrost cvičitelé síly, půst.
Nepochybně moudrost to je, jenže co mi nabízejí jako novinku pod názvem: „livehack”, mi Honza Lutera nabízel před více jak třiceti lety jako ozdravný půst, vyzkoušel jsem a věděl jsem, že občas se postit je moudré. Ono, tuhle moudrost znali křesťanští Otcové z pouště, stejně jako Buddha a sadhuové a jiní jógoví mistři. Vždy mne pobaví, jak v rámci marketinku mnozí jedinci oznámí něco nového, jedinečného, pod sluncem zatím neviděného a ona je to jen stará věc s novým názvem a za velké peníze.
Tak jsem si mírně zameditoval u blogu. Meditovat se dá v chůzi, při psaní, pomalém pohybu při čikungu, stejně jako v nehybné pozici v sedě. UnetBootin mi zatím připravil instalační USB s Centos 5.9 a jdu na to. Uvidíme, jak vše dopadne. Centos 5.9 jsem ještě z USB neinstaloval. Jo jo.
A něco pro nesmělé: Karel Hála si stěžuje 🙂