Je obezita závislost a psychické selhání?

Jsou klienti, kteří mne překvapí. Ne tím, že pijí, fetují, nebo mají v „v popisu” práce hazard. Ale tím, že přijdou, nemusí jim člověk pracně vysvětlovat, že jsou v maléru. Na nic si nehrají a hledají řešení.

Oni vědí, že jsou v maléru, dokonce nevedou ani uvědomělé kecy, ale hledají skutečné řešení. Není jich moc, ale jsou. Pravda, vždy jsou v debaklu, na tom se nic nemění, vždy překročili hranici, za kterou se už nejde vrátit v tom smyslu, že by se z té závislosti mohli dostat někam, zpět do místa, kde by už závislí nebyli. Ale mnohdy jim stačí jen nabídnout možnost, naťuknout a už jim mozek začne pracovat. Pochopí, že se ze závislosti nevyléčí, ale mohou se uzdravit, za předpokladu, že splní docela dost podmínek vedoucích k uzdravení.

S těmi se dá dost často pracovat ambulantně. Pochopili, že nepijí, nefetují, nebo nehrají, protože mají starosti, problémy a z toho důvodu se stali závislými. Ale mají problémy, starosti a stále větší, protože jsou závislí, jako závislí žijí. Cím více pijí, fetují, hazardně hrají, tím větší problémy mají. Hodně podobné tomu, že tlustí lidé se přejídají, protože jsou tlustí, nikoliv, že stávají se tlustými, pokud se přejídají. Ale tlustí lidé se nestávají závislými na cukru. Jde jen o pouhý návyk. Návyk nerovná se závislost.

Závislí lidé se stali závislými díky životnímu stylu, podobně jako tlustí lidé se stali tlustými lidmi díky životnímu stylu, do kterého patří mimo jiné i mírné pití alkoholu, nevhodné potraviny, přemíra cukru, nedostatek spánku. Ale u tlustých lidí se nejedná o závislost, ale o špatný způsob životního stylu, založeného na nevhodných potravinách. Tam se změnou stravy a chování, dá jejich situace poměrně snadno zvrátit. Jedná se o jiný problém, než je závislost na drogách, nebo alkoholu.

Podle posledních vědomostí a poznání jde o medicínský problém, nikoliv o poruchu v příjmu potravy. Nebavíme se o anorexii a bulimii. Změnou stravy se dá řešit problém obezity. Což u závislosti na alkoholu a drogách, tak jednoduché není. Tam je nutné změnit nejen způsob chování, ale i způsob myšlení. A nic na té skutečnosti nezmění různé rádoby psychologické poradny v ženských časopisech.

Kde v jedné větě mluví o závislosti na jídle protože tím, že jedí sladkosti a tím se utěšují v té tíži života, řeší sladkostmi problémy, Jsou tedy zavislí podle těch „odbornic a obborníků,“ Co jim v druhé větě doporučují, aby si nic neodepírali a místo nekvalitních čokolád si dávali kvalitní čokoládu, ale jen kousek. Nebo sušené ovoce, zdroj velkého množství sacharidů. Prostě jedli lepší sladkosti. A nepřejídali se a neřešili problémy sladkostmi. Tomu se fakt říká „odborný názor a rada.“ Protože jim ještě nikdo neřekl, že čím víc jíme sladké, tím větší máme hlad a čím víc jíme, tím větší hlad máme. Platí ono pořekadlo. S jídlem roste chuť.
,
Najíst se člověk musí, ale jídlem, které zasytí, uspokojí jeho potřeby, nenutí ho k omezování, protože nikdo se nevydrží dlouhodobě omezovat v příjmu potravy. Neb tím ztrácí energii a životní elán. Vše ostatní selhává. Mám na mysli všechny ty psychologické metody, jak se nepřejídat. Jedná se o hormonální problém, nikoliv psychologický. Psychologickým se stává, protože lidé opakovaně selhávají v kontrole příjmu potravy. V momentě, kdy se dostanou z pocitu viny, že nejsou schopní se kontrolovat, díky změně stravy, pak se dostanou z pocitu viny, že jsou slabí, neschopní, málo vytrvalí. Pochopili, že nejde o to méně jíst a více se hýbat, ale jíst jinak, docela dost a klidně se přitom hýbat. Pohyb není povinnost, ale zábava.

Radit tedy jiný druh sladkostí a omezující způsob jídla, založený převážně na odříkání, sebeovládání, počítání kalorií, vždy selže. Takový způsob úvah a rad je podobný tomu, kdybych řekl klientovi závislému na alkoholu: „Neřeš své problémy laciným chlastem, pij mírně a jen dobrý alkohol. Víc cvič a méně pij. ” On nepije protože má problémy, necvičí, nehýbe se, ale čím víc pije, tím víc má problémy. Od jídla se abstinovat nedá, od drog, alkoholu, hazardu ano. I v těžkých životních situacích.

Stravování se dá poměrně snadno změnit, ale nedá se od něj abstinovat. Od veškerých drog, jen abstinovat, aby nedocházelo k opakovaným debaklům a někdy až ke ztrátě pudu sebezáchovy. Většina lidí, kteří změní stravování, většinou změní i způsob psychického naladění. Což je na tom vlastně velmi úžasné. Jez jinak, a změní se ti nálada. Nejez méně, ale jinak.

Valná část lidí, kteří začnou abstinovat od alkoholu a drog se dostává dost často alespoň zpočátku do velkých sociálních a psychických potíží. Někdy je dohání minulost, musí se vyrovnat s voláním závislého organismu po své droze, což není nic jednoduchého, většinou recidivují nikoliv, že mají problémy, ale protože nedokáží rozeznat své závislostní myšlení, které si s nimi zahrává a oni vlastně nejsou schopni v tu chvíli rozeznat nebezpečí. A vede se jim přitom náramně.

Většina závislých používá své drogy, protože chtějí aby jim bylo ještě lépe, než jim je. Nikoliv, že jsou v problému. Oni se do problémů postupně dostávají. Až ztratí zájem, sílu a ochotu ty nastalé problémy plynoucí ze závislosti řešit. Nakonec se dostanou do situace, kdy už je žádné problémy nezajímají a zajímá je jen jejich droga. Tomu se říká: Totální debakl. Pak je nutné kompletní přeměna životního stylu, ale i kompletní přeměna způsobu myšlení a vidění světa. A změna stravování do toho zapadá. Ale sama o sobě nestačí.

Není to tak dávno, co jsem nachodil kolem patnácti km denně. prošel jsem pěšky celý svět. Vždy jsem shodil mnoho kilogramů. Vždy se vrátily. Cvičím roky každý den jógové techniky, medituji. Cvičím na TRX. Nemám psychické problémy, dá se říci, že žiji poměrně vyrovnaný život. Nemusím hledat nějaký životní smysl. Jsem docela prospěšný lidem kolem sebe. Přesto jsem nehubl a stačilo jen mírně ubrat, už jsem přibíral. Dělal jsem všechno „správně,“ přesto jsem přibíral. A mám rád sladké, ale rozhodně si nemyslím, že jsem na něm závislý. Co je závislost, o tom tedy vím hodně. Co s člověkem dokáže udělat. Mám nadváhu, díky blbému stravování, ale o závislosti se fakt mluvit nedá. Jo jo.

Dám sem ještě jednou video s přednáškou dr.Jasona Funga, která dokreslí tvrzení, jež jsem nadhodil. Stačí klepnout na titulky a naskočí české.

Podvod s kaloriemi