Naivové z kontroly

Jak tak sleduji poslanecké tanečky kolem EET, uvědomuji si, že se to hodně podobá chování lidí, kteří aniž by něco zlého tušili, aniž by něco zlého chtěli, dosáhnou jen jednoho.

Jak tak sleduji poslanecké tanečky kolem EET, uvědomuji si, že se to hodně podobá chování lidí, kteří aniž by něco zlého tušili, aniž by něco zlého chtěli, dosáhnou jen jednoho.

Zmatku, chaosu a docela věřím, že mnozí socani jsou a s nimi jejich voliči, stejně jako voliči ANO, přesvědčeni, že je to ta nejlepší věc pro národ a lidstvo.Naivové.

Protože pracuji dlouhá léta v terapeutickém zařízení, kde se provozuje terapie závislých, založená na dvou hlavních aspektech, to jest pravidla a psychoterapie. Vím svoje. Stačí abych sledoval jak mnozí lidé, hlavně psychologové, kteří do týmu přicházejí a zase odcházejí, neb tam bývají většinou jen na jistý čas, než se seznámí s průběhem terapie, udělají si atestaci. Ti všichni jsou při svém příchodu přesvědčeni, že přicházejí s těmi nejskvělejšími nápady, hlavně kolem pravidel a že stačí něco málo přidat a ono to hned půjde lépe. Hlavně ti mladí, začínající.

Přesvědčení je jedna věc, zkušenost je druhá věc. Jakmile se pravidla „vylepšují,” začíná se pamatovat na nejmenší detaily, začíná chaos. Pacienti si je nestačí pamatovat, tým si je nepamatuje, tím pádem nastává zmatek. Čím větší zmatek, tím větší pokusy o zlepšení. Které se nedostavuje. Rozhodně ne v té míře v jaké je na začátku prezentováno. Proto se tomu většina týmu brání. Občas se dáme přesvědčit, ale jen málokdy je změna k lepšímu. Velmi málokdy.

Naštěstí, v poslední době se podařilo pravidla spíše zjednodušit, a jsou přehlednější. Víc funkční. Já ve svých skupinách, které vedu samostatně mimo Bohnice, mám pravidla nastavené mnoho let stejně. Neubírám, nepřidávám. Jsou stručná, jasná, přehledná. Nevznikají dohady, zmatky, nevedu výjimky. Nebazíruji na detailech. Jsem přesvědčený, že tohle funguje obecně. Lidé uvažují stejně v parlamentu, jako v terapeutickém týmu ti začínající. Mají podobné představy o fungování světa a dopouštějí se podobných omylů.

Většina intošů jednoduchosti a přehlednosti nevěří. Mají pocit, že jen složitost je to správné. Trvají na detailech a utopí se v nich. U EET pomíjím ty, co jsou si vědomi jejich výhod, tedy výhod pro samé. Ti vědí, co jim složitá pravidla a odpovědnost za jejich dodržování přenesená na podnikatele přináší. Mluvím teď jen k těm, co věří, že peníze druhých jsou vlastně jejich peníze, protože se podařilo přesvědčit velkou část veřejnosti, že velké daně, znamenají velký prospěch. Pro společnost jako takovou.

Čím větší kontrola, tím větší odpor proti kontrole. Pak se hraje hra na četníky a zloděje. Tohle je obecné lidské pravidlo. Lidé nemají rádi kontrolu jako takovou. Nedivím se jim, protože kontrola v jejich mysli, je jen chování, které z nich dělá lotry, neschopné jedince se o sebe postarat. Bere svobodu rozhodování, vytváří pocit méněcennosti a říká také, „Když se chováš jak já chci, nemáš se čeho bát.” Což zní děsně dobře, ale je to neskutečná manipulace.

Ano kontrola je nutná, ale má svou míru. Od určitého bodu přestává plnit svou funkci. Jistá míra nedůvěry je nutná, protože všemu věřit, je stejně zpozdilé, jako nevěřit ničemu. Socani a bolševici, ti co nám teď vládnou, mají za to, že maximální kontrola bude přinášet maximální zisky. Pro ně pochopitelně. Proto tak nadšeně schválili ten zákon o EET. Proto tak nadšeně schválili ten zákon o EET. Osobně se domnívám, že nejsou schopni pochopit svůj omyl. Konečně, kdy socani a bolševici byli schopni a ochotni připustit, že se mýlí? Nevzpomínám si. Ideologie jim to nedovoluje.

Nemusím být génius, abych věděl, že peněz díky EET, rozhodně bude méně. Vzhledem té „důsledné” kontrole. Nakonec, socany i s tím nejlepším vzděláním nepovažuji za moudré. Netuší, že kontrola ubírá mraky sil potřebných k vládnutí. Nebo třeba k dobrému vztahu.(Domovnice si může myslet, že policejní stát je to nejlepší pro lidi,) ale ne všichni jsou domovníci, či domovnice. Případně k dobrému vládnutí.

Dá se o bolševicích a socanech říci jen jedno. Nic se nenaučili, ze svých chyb se nikdy poučit nedokázali, nic ze své minulosti nepochopili. Lidé buď přestanou provozovat malé podnikání, nebo najdou cestu, jak se kontrole vyhnout. A své peníze, které socan považuje za své jim nedat. Nedat jim ani to, co jim dávají dnes.

Bolševik tak dlouho utahoval šroub, až praskla obruba, která měla všechno udržet ve tvaru, jaký si jen přáli. A rozsypalo se jim to na hromadu a ze socialismu zbyly jen trosky. Tyhle neomarxisty nečeká nic jiného. Nejede v tom jen ministr financí, jede v tom celá ta vládní koalice. Oni se domnívají, že z toho budou těžit. Krátkodobě možná, dlouhodobě nikoliv.

Stačí počkat a v pravý čas na pravém místě udělat tu pravou věc. Ano, otráví s EET mnohé, mnozí mezi námi jsou přesvědčení, že se s tím nedá nic dělat. Jenže ono se dá dělat vždy něco. Jistě, chtějí abychom kontrolovali jeden druhého, hlásili vše, co se podle nich hlásit má, nepochybuji, že se najde dost těch, co se tak chovat budou, ale dříve nebo později jim to spočítáme ve volbách.

Mnozí pochybují, že se dá něco změnit, že ti nahoře jsou tam navěky. ODS už se přesvědčila, že se nevyplácí jistý druh chování, teď se o tom přesvědčují socani a časem na to přijdou i další, co žijí v namyšlenosti, že jim mnoho lidí extra fandí. Těch dvacet procent v obecních volbách by jim mělo sdělit, že to je jen dvacet procent, což není padesát jedna procent.

Konečně, Mečiarovo HZDS, si také dlouho myslelo i se svým vůdcem, že jim je dovoleno na Slovensku všechno, dokonce i několikeré volby vyhrálo. A celkový výsledek? Trvalo to nějaký čas a i voliči jim řekli: Tradá. Takže počkáme, půjdeme k volbám my všichni, co nám ty bolševické praktiky nevoní, třeba se najde pravicová strana, která bude volitelná. ten daňový paskvil zruší. A najdou se lidé, co se jim dá aspoň trochu věřit. Jo jo.

1 komentář

  • PB napsal:

    Život je komedie pro toho,
    Život je komedie pro toho, kdo myslí a tragédie pro toho, kdo cítí (Jonathan Swift)

    ***

    Příštích pár let budu preferovat komedii.